Pyszna i zdrowa

Kasza gryczana – blog o zdrowym trybie życia

Choć kaloryczne to zdrowe – orzechy włoskie

Orzechy powszechnie uważane są za rodzaj pożywienia niezwykle korzystnego dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Poprawiają pamięć i koncentrację, ułatwiają skupienie – ale są i produktem w niektórych przypadkach niewskazanym. Przynajmniej w większych ilościach: odpowiada za to ich wysoka kaloryczność. W Polsce jednymi z popularniejszych orzechów są orzechy włoskie. Czy warto włączyć je do naszej diety?

Najzdrowsze orzechy ze wszystkich?

Wiele badań wskazuje na to, że orzechy włoskie są najzdrowsze ze wszystkich innych typów. Charakteryzują się największą zawartością antyoksydantów – mają ich aż dwa razy więcej w porównaniu do wybranych orzechowych konkurentów! Co istotne, pomimo wysokiej kaloryczności, orzechy włoskie bardzo często polecane są przez profesjonalnych dietetyków w codziennym odżywianiu. Z racji na dużą ilość tłuszczu sycą na długo, jednak łatwo też i produkt ten skonsumować w większej – niż zalecana – ilości. A to powodować może utrudnienia tym osobom, które aktualnie znajdują się na redukcji.

Zaskakujące właściwości zdrowotne

Orzechy włoskie, choć cenione są w Europie od dawna, to tak naprawdę – wbrew nazwie – przywędrowały do nas z…Azji. Na terenie Starego Kontynentu zostały popularyzowane przez Rzymian. Jak widać, zainteresowanie tym rodzajem pożywienia pozostało w nas do dzisiaj. A jakie korzystne właściwości posiadają orzechy włoskie? Ich regularne spożycie polepsza prace serca oraz układu krwionośnego – z racji na dużą ilość antyoksydantów. Jednocześnie produkt ten reguluje poziom cholesterolu we krwi. Są niezwykle korzystne w diecie odchudzającej, choć ilość kalorii jaką sobą prezentują może odstraszać. Niemniej, spożywane w odpowiedniej dawce nasycą nas i pozytywnie wpłyną na czynności metaboliczne organizmu, przy tym dbając o jego prawidłowe funkcjonowanie. Na koniec warto wspomnieć i o właściwościach antynowotworowych orzechów włoskich (co więcej, ten typ orzecha został najszerzej przebadany w tym zakresie).

Orzechy włoskie – podstawowe właściwości:

  • najzdrowsze orzechy
  • hamują starzenie się skóry i organizmu (szczególnie polecane w diecie osób starszych)
  • sycące i wartościowe odżywczo (choć kaloryczne, to polecane na dietach odchudzających – w odpowiednich dawkach)
  • działanie przeciwnowotworowe, pozytywny wpływ na serce oraz układ krwionośny, wyrównanie poziomu cholesterolu we krwi
  • odpowiadają za dobre funkcjonowanie zdolności poznawczych u osób starszych
  • poprawiają pamięć, koncentrację, wspierają procesy myślowe (polecane szczególnie w trakcie intensywnej nauki).
Jedzenie zdjęcie utworzone przez stockking - pl.freepik.com

Damian

Back to top