Spacer nad Zalewem Mietkowskim

Zalew Mietkowski lub inaczej Jezioro Mietkowskie to największy na Dolnym Śląsku jezioro. Zalew położony jest na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Bystrzycy.

Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 5 września 2007 r. został wyznaczony obszar specjalnej ochrony ptaków Zbiornik Mietkowski PLB020004 o powierzchni 1 193,9 ha. Stwierdzono tu występowanie czterech gatunków ptaków z Polskiej Czerwonej Księgi i ośmiu gatunków z załącznika nr 1 dyrektywy ptasiej. Lęgi odbywają tu ohar, mewa czarnogłowa, rybitwa białoczelna, rybitwa rzeczna i sieweczka rzeczna. Na jeziorze Mietkowskim odpoczywają w okresie wędrówek gęsi zbożowe których stada dochodzą do 64500 osobników.

Niestety miejsce to upodobali sobie także pseudo miłośnicy przyrody, którzy przez lokalną społeczność znani są z brutalności i arogancji. Postanowiliśmy to sprawdzić i uwiecznić.

W sobotę 26 listopada ruszyliśmy o świcie do Mietkowa gdzie trafiliśmy na „dewizowców”, którzy za duże pieniądze chcieli urządzić sobie safari i strzelać do bezbronnych ptaków. Polowanie zostało przerwane!

Leave a Reply

Required fields are marked*